خواص وفواید قاووت یا (قوتوکرمانی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خواص و فواید قاووت(قوتو)

قاووت یكی از سوغاتی‌هایی استان کرمان است كه در لهجه كرمانی قووتو نامیده می‌شود و نوعی پودر گیاهی خوراكی است كه از مخلوط چند نوع بذر، دانه و مغز برشته و آسیاب‌شده گیاهان نیروبخش و مقوی به همراه شكر تهیه می‌شود.

 

در واقع كرمانی‌ها قووتو را جانشین تنقلات شیرین كرده‌اند و برخی نیز از مخلوط آن با شیر، آب‌جوش یا چای، معجونی نیروبخش تهیه كرده و روزانه میل می‌كنند. اما بهترین نوع قاووت كدام است؟ چه خواصی دارد و بیشتر به چه كسانی توصیه می‌شود؟

چهل‌گیاه، پرخاصیت‌ترین نوع قاووت

اگر برای خرید قاووت به بازار رفته باشید، حتما انواع مختلف آن را دیده اید. قاووت پسته، بادام، خشخاش، قهوه، نخودچی و چهل‌گیاه از انواع آن است كه هر كدام بنا به تركیبات مختلف، طعم‌های متفاوتی دارد.

كامل‌ترین و بهترین نوع این فرآورده قهوه‌ای رنگ است و قاووت چهل‌گیاه نام دارد. در این محصول چهل نوع گیاه از جمله تخم گشنیز، خشخاش، كنجد، آفتابگردان، شاهدانه، رازیانه، زیره، جو، دارچین، زنجبیل، سنجد، بهار نارنج، تخم شوید، فلفل سیاه، بذر كتان، هل و... به همراه شكر به كار رفته است.

انواع دیگر قاووت حاوی تركیبات كمتری است و در مقایسه با قاووت چهل‌گیاه خواص ضعیف‌تری دارد. البته اغلب قاووت‌هایی كه در بازار به صورت فله‌ای فروخته می‌شود، بخشی ازتركیبات اصلی قاووت را ندارد و گاهی میزان شكرآن بیشتر احساس می‌شود. این محصول برای افراد چاق و دیابتی محدودیت مصرف دارد.

قاووت، بهترین میان‌وعده

به دلیل آن‌كه قاووت ازدانه‌های روغنی و گیاهان دارویی تهیه می‌شود، سرشار از اسیدچرب امگا 3 و 6، آنتی‌اكسیدان‌های طبیعی، ویتامین‌های B،D،E و املاح معدنی آهن، كلسیم، فسفر و روی و طبیعت آن گرم و آرام‌بخش است و بیشتراز آن به عنوان یك میان‌وعده تنقلی پر انرژی استفاده می‌شود. این فرآورده به رفع كم‌خوابی و سرگیجه كمك می‌كند.

شادی‌آور و تقویت‌كننده اعصاب و قوای جسمانی است و برای رفع خستگی موثر است. از ریزش مو و ابرو جلوگیری می‌كند و برای تقویت حافظه و رشد جنین نافع است.

قاووت برای چه كسانی مفید است

قووتو برای افزایش مقاومت زنان در زمان بارداری، كاهش درد عادت ماهانه، افزایش توان ورزشكاران، كاهش ضعف و ناتوانی ذهنی و جسمی در كودكان و كهنسالان، افزایش شیر زنان شیرده، تقویت معده و روده بیماران گوارشی و در دوران نقاهت بیماری و برای افزایش نیرو و میل جنسی مردان توصیه می‌شود.

در برخی شهرها نیز رسم برآن است هنگامی كه خانمی زایمان می‌كند جهت تقویت قوای از دست رفته به او قاووت می‌دهند.

مزه تلخ و تند یا بوی نا از نشانه‌های انقضای مصرف محصول است. بسته بندی این فرآورده باید بهداشتی و تاریخ مصرف و مجوز بهداشت روی آن درج شده باشد.

ارسال سریع

به کل کشور

رضایتمندی ۱۰۰٪

ضمانت کامل محصولات

فروش همه روزه

فروشگاه اینترنتی الماس

فروشگاه اینترنتی الماس کرمان

اولین و جامع ترنی فروشگاه اینترنتی سوغات کرمان.

عرضه محصولات درجه یک از بهترین تولید کننده ها.

صفحات اجتماعی

تماس با ما

  • ایران - کرمان
  • شماره تماس  : 09132799736
  • شماره تلگرام : 09162491449
بالا